Одбери
Период на престој, ноќевања, соба
РИМ - Нова Година
{{offerInfo.checkIn | date:'dd.MM.yyyy'}} / {{offerInfo.checkOut | date:'dd.MM.yyyy'}} - {{offerInfo.night}} Ноќевања цена за соба
Тип на соба
Услуга
Цена
Room Amenities{{room.roomName}}
Услуга{{offer.rooms[0].boardName}}
Вклучено во цена:
Сподели на
ОПШТИ ИНФОРМАЦИИ

РИМ - НОВА ГОДИНА 2023

28.12.2022 - 01.01.2023 | 5 дена - 4 ноќи

Групно патување со директен лет од Скопје


» Директен лет од Скопје со WIZZ AIR.
» 4 ноќевања со појадок во хотел 3*.
» Рачна торба (20х40х30цм до 8кг).
» Трансфери аеродром - хотел - аеродром во Рим
» Панорамски разглед на градот со локален водич
 
Главниот град на Италија и градот со неисцрпна инспирација на историчарите и љубителите на уметноста, го нарекуваат и "главен град на светот" (caput mundi), "вечниот град" (la citta eterna), градот на седум ридови (la citta dei sete colli) или апостолски праг "( limen apostolarum). Овој мегалополис ја чува најмалата град-држава во светот, суверената територија на Светата Столица - Ватикан. Рим е сместен на седум ридови (Капитол, Палатин, Авентин, Целиан, Есквилин, Виминал, Квиринал) и претставува неверојатна хармонија на историјата и архитектурата стари повеќе од три илјади години, па затоа е уникатен и неповторлив. Историјата на градот ја создадавале цареви, папи, кралеви и конзули, а обликот му го дале најдобрите архитекти и најголемите уметници. Рим, градот музеј, фасцинира со величествените антички споменици, познати замоци, плоштади, фасади и фонтани, а ние ќе сториме сé за да уживате во него.

Пакет Цени во претпродажба:
BASIC – основен пакет со 1 разглед = 499 € (30.938,00 мкд)
SUPERIOR - пакет со вклучени 3 разгледи = 559 (34.658,00 мкд)
PREMIUM - пакет со вклучени сите разгледи = 609 € (37.758,00 мкд)

РАЗГЛЕДИ И ПОСЕТИ - Пакетот вклучува / не вклучува:

» Организиран панорамски разглед на Рим:
BASIC √ (вклучено)
SUPERIOR √ (вклучено)
PREMIUM (вклучено)

» Римокатоличките катедрали и гробот на Св.Кирил (без метро карта и влезница):
BASIC (+ 20€)
SUPERIOR (вклучено)
PREMIUM (вклучено)

» Ватикан (со метро): резервација, слушалки, локален водич и влезница:
BASIC (+ 50€)
SUPERIOR √ (вклучено)
PREMIUM (вклучено)

» Тиволи со превоз, локален водич и влезница:
BASIC (+ 55€)
SUPERIOR (+ 55€)
PREMIUM (вклучено)
– – –

Во цената не е вклучено:

- Здравствено - патничко  осигурување 164мкд или 241мкд со Ковид покритие
- Туристичка такса: Хотел 3* - 4€ по лице / ноќевање, се наплатува на рецепција.
- Пријавен багаж до 20кг – информација во агенција
- Пријавен багаж до 32кг – информација во агенција
- Доплата за 1/1 соба – 130€
- Билети за превоз со метро 1,5€ по правец / 7€ дневен билет
- Влезници за културно-историските споменици

ЗАБЕЛЕШКА:
- За реализација на аранжманот, потребен е минимум од 20 патници
- За овој аранжман важат Општите услови за патување на СКТМ.
- Организатор на патувањето партнерска агенција