МОСКВА & С. ПЕТЕРБУРГ 16-23.АПР


Програма на патување:

 

1 ден (16.04):  БЕЛГРАД - МОСКВА
Состанок  на групата два часа пред поаѓање на Air Serbia аеродромот "Никола Тесла" во 15.00 часот. Лет со авиокомпанијата Air Serbia  vo 17.05 часот(JU 654) . Пристигнувањето на аеродромот во Москва Шереметјево во во 20:45 ч. Ноќевање.

 

2 ден (17.04):  МОСКВА
Појадок. . Панорамско разгледување на градот со автобус: центарот на градот,  Црвениот плоштад, Кремљ,  Црквата на Василиј, Бољшој театарот, Црква на Исус Христос Спасителот,Новодевичанскиот  Манастир, видиковецот Врапчево брдо,  Универзитетот "Ломоносов",  Паркот на победата  и други. (без влегување во објектите)..Трансфер до хотелот. Факултативна програма :Посета на Московското метро во вечерните часови,особено на некои од најубавите метро станици, кои наликуваат на музеи (мозаици, скулптури) .Ноќевање.

 

3 ден (18.04):  МОСКВА
Појадок  Факултативна програма: Кремљ, најстариот дел од историскиот центар на Москва, со извонредна убавина на архитектонски и уметнички комплекс. Прошетка по делот на црквата Успесение на Архангел, палатата каде се наоѓа ризницата на Царска Русија. Големо  историското и уметничкото богатство на Московскиот  Кремљ,  кои се собрани во една збирка од која е настанат Музеот (Богатството од царска Русија), кој е под заштита на УНЕСКО. Посета на палатата на оружјето,ризницата на царска Русија Попладне слободно време за одмор и индивидуални активности..Факултативна екскурзија кон Музеот  Бородинската  битка -посветен на војната на Наполеон  во 1812.Главен експонат на музејот е панорамаата,кое преставува огромно сликано платно со димензии 115 х 15м,кое виси во затворен круг и преставува еден од  најтешките моменти на војната на Бородинското поле. Слободно време. Ноќевање .                                                   

 

4 ден (19.04):  МОСКВА
Појадок. Факултативна програма:  Сергиев  пасад (поранешен Загорск,  70 километри од Москва), еден од најстарите и најголемите руски манастирски комплекси, поранешна резиденција на рускиот патријарх. Потоа, разглед на Тројствената лавра на Св. Сергеј. Факултативна програма:  Вечерен разглед на Москва  по река-пловење со ексклузивниот брод -ресторан Radisson.  Ноќевање.

 

5 ден (20.04):  МОСКВА – САНКТ  ПЕТЕРБУРГ
Појадок Трансфер до железничка станица.Патување за  Санкт Петерсбургво 09.40 часот со современ воз  Сапсан. Пристигнување во 13.30м часот. Панорамско разгледување на градот  : Невски Проспект, Казанскиот Парламент,  Кралскиот  плоштад, Адмиралитетот, Васиљевско острово, Ермитаж, Исакиевската  катедрала, бронзеното Коњаник ... (без да се  влезе во просториите). Факултативен  разглед на Петропавловската  тврдина, историското јадро на градот, ПеттропавловскатаЦрква, каде се наоѓаат  сите руски императори, почнувајќи со Петар I, Историскиот музеј на Санкт Петербург, познатиот затвор Трансфер  до хотелот. Сместување. Слободно време. Ноќевање.

 

6 ден (21.04):  САНКТ ПЕТЕРБУРГ
Појадок.. Факултативна програма: Ермитаж, разглед на еден од најголемите музеи во светот  на Зимскиот дворец, со над 3 милиони експонати, со ремек-делата на Леонардо да Винчи, Тицијан, Ван Гог, Сезан, Пикасо Слободно време. Ноќевање.

 

7 ден (22.04):  САНКТ ПЕТЕРБУРГ
Појадок. Факултативна програма до Павловски,поклон од кралицата Елизабета на својот син Павле  I ,на крајот од  8  век.Оваа летна кралска  резиденција е една од најдобро  чуваните  кралски палати,каде што се наоѓаат  најмногу  оргинална предмети.Преубавиот парк сместен на 600 хектари,бил  направен по  теркот на  англиските градини.Факултативна програма до Пушкин-Царското Село - летната резиденција на Екатерина Велика, замокот и прекрасниот парк со површина од 34 км2.Ентериерот на замокот фасцинира со сјајот на уметнички предмети изработени од полускапоцени камења, злато, портрети на династијата Романови. По повод 300 - годишнината од основањето на Санкт Петербург заврши реконструкцијата на познатата  Килибарска сала, која  го врати  некогашниот сјај на дворецот на Катерина . Слободно време. Ноќевање.

 

8 ден (23.04):  САНКТ ПЕТЕРСБУРГ -  БЕЛГРАД
Појадок. Слободно време.Трансфер до аеродромот.Лет за Белград во 11.05 часот(JU 671).Пристигнување во Белград во 12.55 часот.

 

МОСКВА & САНКТ ПЕТЕРБУРГ 4*

Програма од Белград

ПЕРИОД НА ПАТУВАЊЕ

16.04.2020 – 23.04.2020  

ПЕРИОД НА ПРЕСТОЈ

16.04.2020 – 23.04.2020

УСЛУГИ

7 BB

НОЌЕВАЊА / ДЕНОВИ

7Н / 8Д

Цена по лице во двокреветна 1/2 соба со вклучени аеродромски такси

735 € / 45.570 мкд

Попуст за дете 2 - 11.99 год.

- 55 € /  - 3.410 мкд

Доплата за еднокреветна соба

150 € / 9.300 мкд

 
Цената влучува: 
• Авионски превоз по програма Белград – Москва /  С. Петербург - Белград.
• Аеродромски такси во висина од 123 еур (подложат на ненајавени промени)
• Сместување на база ноќевање со појадок во Хотел "Delta" или сличен 4* во Москва.
• Сместување на база ноќевање со појадок во Хотел "Moskva" или сличен 4* во С. Петербург. 
• Сите трансфери према програмата.
• Превоз со воз од Москва до С. Петербург..
• Разглед на Москва и Санкт Петербург.
• Придружник на српски јазик, локални водичи, асистенција и организација.
 
Цената не влучува: 
• Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
• Задолжително патничко осигурување
• Факултативни посети и екскурзии:
 
Факултативни излети: 
• Кремљ (делот на Кремљ и две православни цркви) - 45еур
• Сергиев имот (поранешен Загорск) - 45еур
• Прошетка на Московското метро - 10 еур
• Бородинска  битка - 35еур
• Kрстарење по реката Москва - 40еур
 
• Ермитаж - 45еур                           
• Павловски и Пушкин (Царското село) - 80еур
• Петропавловска Тврдина - 30еур
 
Забелешки
• За патувањето потребен е пасош со важност од минимум 6 месеци по датумот на враќањето.
• Патниците со пасоши кои не се Македонски потребно е да се информираат окулу визниот режим во соодветна институција. Агенцијата не сноси одговорност за пасошко - царински процедури. 
• За резервации потребен е аванс од минимум 40% од вкупнот износ на аранжманот.
• Целосна уплата, најдоцна дваесет (20) дена пред започнување на аранжманот.
• Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
• Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети, аеродромски такси), да ја промени и цената на аранжманот и факултативните излети.
• Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.